Notatnik Fana Starych Komputerów
 


Archiwum aktualności

      20.12.2004 10 tysięcy :)

      Dzisiaj licznik odwiedzin przekroczył 10 tysięcy użytkowników - wszystkim, którzy częściej lub rzadziej tutaj zaglądają i tym, którzy piszą, dziękuję. Z tej okazji - przygotowałem aktualizację zbioru linków do stron internetowych, który jest dostępny na stronie Linki. Jeżeli chcesz, żeby Twoja strona znalazła się w tym spisie - napisz.


      19.12.2004 Dziadunio PET

      Taki właśnie, nieco rubaszny tytuł nosi artykuł traktujący o historii modeli komputerów firmy Commodore. Zapraszam do lektury w dziale Commodore - Ogólne. Ponadto - ciekawy artykuł o bardzo ciekawym paltmopie HP 95LX.


      18.12.2004 Polska myśl techniczna :)

      Niejako kontynuując wcześniejsze artykuły dzisiaj zamieszczam krótką notkę o ręcznym skanerze do Commodore 64, a w nim uszczypliwa uwaga skierowana do "motoru" polskiego postępu :) Ponadto, krótki artykuł zapowiadający Atari TT. Na koniec - zdjęcia komputera na wskroś profesjonalnego: Commodore 610.


      12.12.2004 Polacy i historia komputerów

      Dzisiaj przeglądowy artykuł z Bajtka - z wydania dla początkujących, a w nim sporo ciekawych informacji na temat komputerów 8- i 16-bitowych. Zapraszam do działu Komputery.


      05.12.2004 Kieszonkowe komputery

      Coż - nie zawsze kieszonkowe mieściły się w kieszeni, ale na pewno są bliskie sercu każdego gadżeciarza (czyli po polsku - wielbiciela małych urządzeń, które innym w ogóle nie są potrzebne). W tę kategorię wpisuje się też Poquet PC.


      28.11.2004 JS EMC

      Czy wiecie co to jest JS EMC? :) Nie? To nic - ja też nie wiedziałem... :) Żeby się tego dowiedzieć (tak jak i wielu innych rzeczy dotyczących terminologii związanej ze starymi komputerami) zapraszam do działu Leksykon komputerowy cytowany za IKS-em.


      25.11.2004 Stare komputery w pracy

      Dwa komputery, które dzisiaj przedstawiam wciąż są u mnie w użyciu i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to szybko zmienić :) Obydwa to komputery przenośne (urządzenia mobilne są moimi ulubionymi). Ten mniejszy to: Palm m505, a ten większy: iBook. Już dzisiaj zapowiadam, że planuję wkrótce pokazać to, co trzymam na szafie (w końcu co mam w szufladzie biurka to już wszyscy wiedzą :) Jeżeli czas pozwoli to powoli, powoli przedrapię się przez wszystko to, co jeszcze mam w garderobie :) I w ten sposób całą listę sprzętu, który jeszcze posiadam zamieszczę w Notatniku :)


      24.11.2004 W dolnej szufladzie biurka...

      Dzisiaj postanowiłem pokazać co kryje dolna szuflada mojego biurka. Zatem po kolei: Dyskietki - w tym dyskietki 8-calowe - niezłe naleśniki :), dalej - radziecka gierka Awtoslalom oraz "żelazny zapas" Mickey Mouse. Do tego mój ulubiony handheld, czyli Turbo Drive. Na koniec dwa palmtopy: Casio PF-8000 i MessagePad 100. Zapraszam :)


      23.11.2004 Amiga is the Future

      Taki właśnie tytuł nosi artykuł z lat świetności Amigi właśnie - zapraszam do lektury w dziale Amiga - Ogólne. Ponadto - krótki (i chyba przesadzony z tytułu) opis notetsu elektronicznego Sharp IQ-7100M.


      21.11.2004 Amstrad to Amstrad...

      Jak zawsze (albo prawie zawsze) wszystko, co niemieckie jest solidne i dobrze zaprojektowane. Tak też było z komputerem Amstrad PC 1512.


      20.11.2004 Atari górą? :)

      Tak przynajmniej wynika z opisu, który dzisiaj zamieszczam: Atari 520ST. Ponadto, nowe zdjęcia w dziale Kontrolery.


      19.11.2004 Różne i różniste

      Dzisiaj przysłowiowy groch z kapustą przy niewielkiej przewadze gierek elektronicznych :) Zatem po kolei: Hartung Ninja, Ronica Hungry Elephant, TomyTronic 3D Turbo Racer. Ponadto: kabelki i dyskietki.


      18.11.2004 Commodore (i nie tylko) w polskiej TV

      Kilka dni temu oglądałem program Usterka i co widzę? Stare komputery :) Tylko przez chwilę, ale jednak są! To, co widziałem - zamieszczam w dziale Dawne czasy. Ciekawe, czy ktoś jest w stanie rozpoznać te wszystkie sprzęty? :) Zapraszam do obejrzenia.


      17.11.2004 Niby nowy, a już stary :)

      Nowy, bo to komputer (dokładniej - palmtop) sprzed około dwóch lat. Stary, bo już nie jest produkowany i pomimo rewelacyjnych możliwości ma już swoich rynkowych następców. Dlatego właśnie umieściłem (trochę na przekór sobie) nowy-stary sprzęt, czyli HP IPAQ 5450.


      16.11.2004 A w Bajtku pisali...

      Dzisiaj krótko, ale ciekawie :) Artykuł o podanym powyżej tytule zredagowany w konkurencji (czyli w Kebabie) wskazuje na ewidentne błędy wynikające z zupełnej nieznajomości opisywanego sprzętu... Cóż... lata mijają, a tego typu błędy wciąż są popełniane... i to nie tylko na stronach internetowych czy na łamach czasopism... Ponadto, cztery rysunki z tego samego wydania Kebaba doskonale pokazujące "miłość" zwolenników Amigi do właścicieli Atari i PeCe-tów :) Zapraszam do działu Dawne czasy.


      14.11.2004 ZX Spectrum od Amstrada

      Dzisiaj krótki artykuł - zapowiedź nowej - na rok 1986 :) wersji ZX Spectrum czyli ZX Spectrum +2.


      08.11.2004 Okropnie miła rodzinka i... nie tylko :)

      Dzisiaj kolejny artykuł przeglądowy dotyczący komputerów Amiga oraz krótki opis nowszej wersji Psion-a Series 3, a więc Psion Series 3a.


      29.10.2004 Coś dla ucha :)

      Muzyka starych komputerów... Niektórzy twierdzą, że tego się nie da słuchać... Dla mnie muzyka odtwarzana z głośniczka ZX Spectrum, czy ta generowana przez AY-greka czy SID-a jest symbolem tamtych dni i nawet najlepszy Creative SoundBlaster nie jest w stanie odtworzyć tej muzyki lepiej niż oryginalne, prymitywne układy audio. Mimo to warto jednak czasem, nawet dysponując PeCe-tem przypomnieć sobie to unikalne brzmienie. Kiedyś ściągnąłem sobie program Kubek - nawet nie wiem skąd (jeżeli ktoś wie - proszę o informację), który zamieszczam w serwisie i którym rozpoczynam nową kategorię "Muzyka". Mam nadzieję, że wkrótce biblioteka plików w tej kategorii znacznie się powiększy :)


      27.10.2004 Komputer po godzinach...

      Czasem warto nieco się rozerwać ;) Dla fanów starych komputerów i konsol mam zatem kilka "pożeraczy czasu" w nowym dziale Gry Flash. Dzisiaj porcja z serwisu Neave, a wśród gier takie hity jak Asteroids, Space invaders, Pacman, Tetris, czy Snake. W wolnej chwili - zapraszam :)


      24.10.2004 Komputer dla wszystkich, ale nie dla każdego

      Ten cytat pochodzi z opisu komputera Macintosh LC. Zapraszam do lektury.


      10.10.2004 Historia komputerów i nie tylko...

      Po dwóch tygodniach spory (i ciekawy) artykuł o historii starych komputerów. W związku z tym, że jest w nim mnóstwo informacji o bardzo wielu różnych komputerach - utworzyłem zupełnie nowy dział, do którego zapraszam: Komputery.


      26.09.2004 Znowu Amiga :)

      Dzisiaj dwa stare komputery: Amiga 4000 oraz Amiga 600. Ponadto - jedno zdjęcie uzupełniające opis komputera Atari TT. Zapraszam do lektury.


      20.09.2004 Amiga i nie tylko

      Dzisiaj artykuł dotyczący wizji i planów związanych z Amigą... Można w nim znaleźć ciekawe informacje na temat komputera Amiga Walker. Artykuł zamieściłem w Amiga - Ogólne. Drugi artykuł to opis komputera Timex 128, czyli przeróbki Timexa 2048. Zapraszam.


      14.09.2004 Miesiąc bez aktualizacji...

      Bardzo zaniedbałem aktualizacje, ale wracam (mam nadzieje ;) do stałego rytmu... Najpierw kilka zdjęć Commodore 64. Ponadto - stare gierki - handheldy. Zatem po kolei: Cake Shop, Carate Fight, Awtoslalom, Wiesiołyje Futbolisty, La guerre des astres, Jumbo Multi Game, Hokej, Tiger Electronic Pinball i Rybołow.


      15.08.2004 Zdjęcia z mojej kolekcji

      Dzisiaj trochę uzupełnień zdjęć. Wśród nich stare komputery, osprzęt, dokumentacja, książki i instrukcje. Zatem po kolei: Bosman 8, Commodore 64, ZX Spectrum 48k, Amiga 500, Commodore 16, Meritum I, Commodore 128, Schneider CPC 464, Kontrolery. Zapraszam.


      08.08.2004 Stare klimaty...

      Dzisiaj opis dwóch komputerów, a właściwie jednego komputera i jednej konsoli do gier :). Pierszy z opisów to artykuł dotyczący ZX Spectrum +2, drugi natomiast Amiga 32. Zapraszam.


      01.08.2004 Stare komputery i statystyki :)

      Dzisiaj dwa nowe artykuły oraz informacja o statystykach odwiedzin serwisu będąca podsumowaniem pierwszego miesiąca działania statystyk stat4u. Pierwszy artykuł opisuje komputer Schneider CPC 6128, drugi - komputer-konsolę do gier Amiga CD32.
      Jeżeli chodzi o statystyki - muszę przyznać, że jestem mile zaskoczony, gdyż liczba odwiedzin serwisu bardzo szybko rośnie i średnio wynosi 28 odwiedzin dziennie (nie licząc przeładowań strony, co ma duże znaczenie). Najczęściej poszukiwane w Notatniku Fana Starych Komputerów stare komputery to: Amiga, Atari, Commodore, Amstrad, ZX Spectrum w tej właśnie kolejności, natomiast modele to: Amiga 1200, Atari Falcon, Timex 2048, CA80 i Bosman.


      27.07.2004 Zmiany w serwisie i jeden artykuł...

      Jak już pewnie wszyscy zauważyli - w serwisie pojawiły się zmiany... powiedziałbym, strukturalne ;) Wprowadziłem je wyłącznie po to, by mieć lepsze rozeznanie, czego najczęściej poszukują osoby, które odwiedzają Notatnik Fana Starych Komputerów. Zainstalowałem liczniki stat.4u i wkrótce minie pierwszy miesiąc od rozpoczęcia analiz. Niedługo podzielę się z Wami pierwszymi spostrzeżeniami. Ponadto - kolejny artykuł z epoki "schyłkowej", a więc z 1996 roku, gdy klimaty związane ze starymi komputerami były... a zresztą - sami poczytajcie: Amiga - Ogólne.


      19.07.2004 Kolejny z palmtopów

      Dzisiaj opis palmtopa Psion Series 3. Prawdę mówiąc to wolę... produkty spod znaku PalmOS :)


      18.07.2004 Superprodukcja w polskim wydaniu

      Ta superprodukcja to... komputer Mazovia 1016. Uważam, że artykuł dotyczący tego komputera doskonale oddaje klimat tamtych lat (świat zdolnych inżynierów i racjonalizatorów, współpracy w ramach RWPG i problemów z wsadem dewizowym). Oprócz tego ogólny opis ciekawych nowości dla C64. Informacje o nich znajdują się pod linkiem Commodore - ogólne. Na koniec kolejny artykuł o cudzie multimediów, czyli... tak, to oczywiście Amiga CDTV


      15.07.2004 Dziadek palmtop

      Dzisiaj opis ciekawego komputerka - Sharp PC 3100 - palmtopa z czasów, gdy specjalizowane systemy operacyjne dla palmów (że o rozwiązaniach sprzętowych nie wspomnę) po prostu nie istniały...


      05.07.2004 Konsola do gier Commodore

      Dzisiaj opis konsolki Amiga CD32 czyli... Amigi 1200 bez klawiatury za to z CD-ROM-em. Zapraszam do lektury.


      23.06.2004 Różne i różniste

      Dzisiaj groch z kapustą :) Zatem po kolei: ponownie Commodore PC1, mała aktualizacja Amiga 500 oraz Amiga 2000. Ponadto - nowości na mojej stronie: Atari Mega ST, Atari PC, Apple Macintosh II, Apple Macintosh SE i Schneider PC.


      22.06.2004 Spectravideo

      Dwa komputery marki SVI, czyli SVI X'Press 16 oraz SVI-738 X'Press. Ponadto mała aktualizacja: Amiga - Ogólne, Amiga 4000 i Commodore PC1.


      06.06.2004 Nadzieja Atari

      Czyli bardzo szybki, bardzo tani i w ogóle bardzo... niepopularny komputer Atari Falcon.


      30.05.2004 Generalne porządki w zbiorze zdjęć

      Dzisiaj zrobiłem generalne porządki w zbiorze zdjęć, czego efektem są nowe kategorie: Maszyny liczące z polską maszynką, której nazwy niestety nie znam, Kontrolery wraz ze zbiorem joysticków i podobnych. Oprócz tego nowe konsole: MB Vectrex, pong Binatone, a także (na razie tylko joystick) do Atari 7800. No i oczywiście mnóstwo aktualizacji komputerów: Amiga 500 Plus, Amiga 600, Amiga CD32, Amiga 4000, Amiga CDTV, Amstrad 464 Plus, Bosman 8, Commodore 16, Commodore VC20, Commodore VIC20, Elwro 800 Junior, Meritum I, Meritum II, TH PTA-4000, Schneider 6128, Timex 2048, Unipolbrit 2086, ZX Spectrum 48k.


      03.05.2004 Małe porządki w zbiorze zdjęć

      Dzisiaj dorzuciłem trochę zdjęć do opisu komputera Amiga 500. Szczególnie polecam zdjęcia mojej perełki czyli Amigi z pierwszym numerem seryjnym. Nowością w moim serwisie są zdjęcia staruszka Macintosh Classic. Oprócz tego trochę zdjęć komputera Schneider CPC6128 oraz zdjęcia wykonane palmtopem Sony NR70V/U. Ponadto - efekt definitywnych porządków, a więc zdjęcia z kategorii Nośniki danych - Dyskietki oraz Inne - Kable - właściwie nazywane przewodami :).


      28.04.2004 Wystawa w Rzeszowie i nowy dział serwisu NFSK

      21. kwietnia miała miejsce w Rzeszowie niewielka wystawa MBM Ontrack, z której przekazuję relację tworząc tym samym nowy dział mojego serwisu, a mianowicie Nośniki danych.


      04.04.2004 Znowu Amiga

      Tak sobie myślę, że autorzy opisów Amigi musieli "zgarniać kasę" za stronę dokumentu dlatego bardzo często opisywali całą rodzinę komputerów :) I oto kolejny przykład opisu rodzinki spod szyldu Amiga. Ponadto inauguracyjnie umieszczam zdjęcie komputera Elwro 800 Junior nadesłane przez Pana Piotra Gąsiora. Dziękuję i zachęcam innych do nadsyłania swoich zdjęć.


      08.03.2004 Król 8-bitowców

      Po długim braku aktualizacji na mojej stronie wreszcie pojawia się najbardziej popularny komputer wszechczasów czyli Commodore 64, a razem z nim aż 141 zdjęć!