Notatnik Fana Starych Komputerów
 


Psion Series 3a

 

Bajtek 12/93 - PSION Series 3A

      Brytyjska firma Psion Plc. wprowadziła do sprzedaży nową wersję swojego palmtopa Series 3. Z zewnątrz nowy komputerek nie różni się właściwie od poprzedniej wersji. Dopiero po jego otwarciu widoczne stają się zmiany: powiększony ekran (teraz o wielkości 125x42 mm) o znacznie zwiększonej rozdzielczości (480 x 160 pikseli - jest to cztery razy więcej niż w starym modelu). Ekran może teraz wyświetlać również kolor szary, co wykorzystano projektując nowe "przyciski ekranowe". Powiększono głośnik i wbudowano mikrofon, procesor zaś połączono z dwoma układami specjalizowanymi w jednej kości. Taktowany jest on teraz zegarem 7,68 MHz i zasilany napięciem 3V, dzięki czemu pobór mocy nie zmieni się znacząco (pomimo większego ekranu i dwa razy szybciej taktowanego procesora). Nowy Psion jest w pełni kompatybilny ze swoją starszą wersją, stare aplikacje będą uruchamiane w trybie, w którym wyświetlane będą cztery piksele zamiast jednego.
      Wbudowane aplikacje również poprawiono i rozbudowano, dodano również arkusz kalkulacyjny. Prawie wszystkie mają teraz opcję "zoom", do edytora, arkusza i terminarza wprowadzono również "sprint preview". Bazę danych można teraz przeszukiwać według wybranych pól, mapa świata jest zaś znacznie dokładniejsza dzięki wyższej rozdzielczości wyświetlacza.
      Terminarz został opracowany od nowa. Opisy spotkań mogą teraz mieć do 3000 znaków, można dodawać również rocznice, a jako alarm może zostać odtworzony dowolny nagrany przez nas dźwięk.
      Nowy Psion może nagrywać dźwięk poprzez wbudowany mikrofon, jednakże w chwili obecnej wydaje się to być głównie gadgetem, a nie czymś specjalnie użytecznym (tym bardziej że przy zapisywaniu dźwięku nie jest stosowana kompresja i jedna sekunda nagrania zajmie nam na dysku 8 KB).
      Dostępne są dwie wersje Psiona 3a, jedna z 256 KB pamięci kosztująca 270 funtów, druga z 512 KB za 330 funtów. Dodatkowo Psion zapowiedział rychłe wprowadzenie kart pamięci Flash o pojemności 4 MB i 2 MB kart RAM.
      W Polsce dystrybucją produktów firmy PSION zajmuje się Polbrit Int, tel (02) 7816149

 
(ALG)

Powiększenie