Notatnik Fana Starych Komputerów
 


Harmony

 

Bajtek 10/92 - HARMONY - domowy pecet

     
      W odróżnieniu od Spectrumów, małych Atari, czy C 64 pecety były duże i miały "profesjonalny" wygląd: sporych rozmiarów jednostka centralna, oddzielny monitor i klawiatura. O tym, żeby 16-bitowy komputer ograniczyć rozmiarami do klawiatury i umożliwić współpracę z telewizorem, pomyśleli producenci Amigi i Atari ST. W przypadku peceta taki sposób myślenia długo torował sobie drogę. Nowością roku 1992 jest komputer Harmony sprzedany przez tajwańsko-singapurską firmę Wise Tech PTE. Ltd.
      W stosunkowo niewielkiej obudowie zmieszczono płytę główną typu PC AT z procesorem 80286, pracującym z zegarem o częstotliwości 25 MHz. Standardem jest pamięć operacyjna 1 MB z możliwością rozszerzenia na płycie do 4 MB. Możliwe jest zainstalowanie koprocesora numerycznego. Pamięć masowa to napęd 3,5", 1,44 MB lub dysk twardy o pojemności 40 MB lub więcej. Bogaty jest zestaw interfejów: Centronics, RS 232 C, gniazdo joysticka, wyjście na telewizor, złącze dodatkowej, zewnętrznej stacji dysków, gniazda mikrofonu i słuchawek.
      Sama klawiatura ma 83 klawisze w układzie podobnym do zastosowanego w komputerach typu Carry-I, o których pisaliśmy wcześniej. Stosunkowo niewielkie rozmiary (280*230*36 mm) i mała waga (2,5 kg) powodują, że urządzenie to nie zajmie więcej miejsca na biurku niż małe Atari czy C 64, a dzięki oprogramowaniu edukacyjnemu — niestety na razie w angielskiej wersji - znajdzie wielu wdzięcznych użytkowników. Cena urządzenia poniżej 400 USD na rynku austriackim powoduje, że możemy się dziwić, dlaczego do tej pory nie ma u nas na rynku podobnych komputerów klasy PC.

 
(JM)

Powiększenie