Notatnik Fana Starych Komputerów
 


Archiwum aktualności

      20.12.2006 Takie czasy...

      Dzisiaj artykuł dotyczący Commodore 64 opublikowany w czasopiśmie Radioelektronik. Połowa lat 80-tych to czas, gdy każda gazeta publikowała informacje o komputerach - w ten sposób zyskiwała na wizerunku i prestiżu. Takie to właśnie były czasy :)


      17.12.2006 Ostatnie wcielenie Atari

      Ostatnie jak dotąd wydanie ze znaczkiem Atari - konsolka Atari Direct to TV Paddles, czyli w polskim tłumaczeniu wiosełka :) Podobno, ale tego nie sprawdzałem, można do tej konsolki wgrać inne gierki - romy Atari.


      16.12.2006 Nowe komputery w notatniku

      Na dzisiaj przygotowałem fotki rzadziej spotykanych komputerów - Radiola VG 5000 oraz Timex 2068 w wydaniu silver.


      13.12.2006 Kilka nowych fotek

      Kolejna mała aktualizacja zdjęć komputerów Amiga 600 oraz Amiga 1200.


      12.12.2006 Co to w ogóle jest? ;)

      Mała aktualizacja zdjęć Atari 1040STFm oraz nowy komputer-enigma w notatniku - jeżeli ktokolwiek ma na jego temat jakieś informacje - proszę o kontakt. Ta wielka niewiadoma to Elektronika MC 0511.


      11.12.2006 Kilka fotek...

      Dzisiaj nowe zdjęcia komputerka Commodore Plus 4 - członka dosyć tajemniczej serii Commodore, do której należały również Commodore 16, Portable 16, 116, 232, 264 i 364.


      10.12.2006 Podobne, czy nie? :)

      Dzisiaj nowe zdjęcia komputerów Amstrad NC100 oraz Z88 Cambridge Computer. Są do siebie podobne czy nie? :)


      02.12.2006 Nowych zdjęć ciąg dalszy

      Dzisiaj nowe zdjęcia do opisu komputerów Atari 400 oraz Atari 130XE.


      30.11.2006 Kolejna aktualizacja zdjęć

      Dzisiaj nowe zdjęcia do opisu komputera Commodore MAX - komputera, który (oficjalnie) nigdy nie zobaczył świata poza Japonią :)


      29.11.2006 Aktualizacja zdjęć

      Dzisiaj nowe zdjęcia do opisu komputera Commodore VC20 czyli europejskiej (głównie niemieckiej) wersji Commodore VIC20. Ciekawostką jest zmiana nazwy z VIC (oryginał - czyli wersja amerykańska) na VC bowiem VIC w języku niemieckim jest słowem, którego używać nie należy :) Natomiast VC idealnie pasowało do idei Volks Computer, a więc było ambicjonalnym odwołaniem się do tego, czym był Volkswagen dla motoryzacji Niemiec.


      28.11.2006 Meritum II w pełnej krasie

      Dodałem nowe fotki do opisu komputera Meritum II - pełny zestaw składał się z jednostki centralnej (w jednej obudowie z klawiaturą), stacji dysków (potężnej i ciężkiej), drukarki (równie ciężkiej jak stacja dysków) oraz monitora (standardowy Neptun). Ciekawostką jest fakt, że zasilanie komputera w tej wersji można pobierać bezpośrednio ze stacji dyskietek - zawsze to jeden zasilacz w zestawie mniej :) Mistrzem w oszczędności kabelków połączeniowej i liczbie zasilaczy jest jednak seria komputerów Amstrad/Schneider i nasz rodzimy Bosman (jeden zasilacz wbudowany w monitor zasilał jednostkę centralną, stację dyskietek i oczywiście sam monitor).


      27.11.2006 Amiga 1500 - mity i fakty

      Dzisiaj kilka zdjęć rzadkiego komputera Amiga 1500. Zapraszam do ich obejrzenia.


      26.11.2006 Wreszcie coś nowego :)

      Wiem, wiem, czas powrócić do regularnego zamieszczania informacji w Notatniku. Dzisiaj nowe komputery w dziale Benchmark - ośmiobitowe Timex 2068 i szybka Radiola VG 5000 oraz szesnastobitowa Amiga 500.


      03.09.2006 Miesięcznik ;)

      Nietrudno zauważyć, że ostatnio nie mam czasu na aktualizację i z mojego notatnika powstaje miesięcznik... Jeżeli czas pozwoli - postaram się zwiększyć częstotliwość aktualizacji serwisu. A tymczasem nowe zdjęcia w opisach: Elwro 183, Atari 130XE, Atari Jaguar, Amstrad 6128, Atari Lynx 2 oraz sporo humoru Piotra Kakieta w dziale Dawne czasy.


      30.07.2006 Więcej czasu - więcej nowych materiałów

      Korzystając z wolnego czasu zaktualizowałem działy: Cobra, Benchmark oraz zdjęcia komputerów: Elwro Junior, Commodore 64, Atari 1040STE, Schneider CPC 464, ZX Spectrum +3, Commodore 64 Web.it, Atari 260ST oraz Commodore VIC 20. Następne zdjęcia już wkrótce.


      09.07.2006 Nalot ;)

      Najlepsza jaką znam, gra na komputer Cobra została napisana przez jednego z Internautów, którzy dopingują rozwój archiwum poświęconego temu właśnie komputerkowi. Bardzo dziękuję za nadesłanie gry i screenów i zachęcam wszystkich, którzy mają dostęp do Cobry, do pisania gier i programów - wybór języków jest niezły, więc może czas spróbować :) Pozostaje jeszcze kwestia posiadania samej Cobry... A może ktoś zechciałby napisać jej emulator? Zastanawiam się, czy nie wystarczyłby emulator TRS-80 z ROM-em Cobry. Jak sądzę - wystarczy zmiana kilku(-nastu, -dziesięciu) adresów portów i obszarów pamięci i powinno ruszyć. Tymczasem zapraszam do stale rosnącego działu Cobra.


      11.06.2006 Blisko dwa miesiące bez aktualizacji

      Tak długiego braku mojej aktywności w Notatniku jeszcze nie było. Jest on spowodowany dużą reorganizacją mojej kolekcji, o czy wkrótce napiszę, oraz faktem, że to jest jednak tylko hobby... Dzisiaj świeżutki opis rozszerzenia pamięci podtrzymywanej bateryjnie do komputera Cobra, który nadesłał Ryszard z Gorlic oraz aktualizacja wyników w dziale Benchmark - dzięki Czytelnikom Notatnika. Wszystkim za pomoc bardzo dziękuję :)


      18.04.2006 I po świętach...

      Koniec odpoczynku - czas na aktualizację serwisu. Zatem po kolei - do opisu komputera Cobra dzięki uprzejmości jej właścicieli dorzuciłem pełny skan z czasopisma AV, nowe zdjęcia i nowe instrukcje. W dziale Benchmark w sekcji szesnastobitowej pojawił się Sinclair QL. Po kilku mailach dotyczących niecnego potraktowania przeze mnie tak zasłużonych komputerów jak ZX Spectrum, Commodore czy Atari spieszę z wyjaśnieniem zastosowania niesprawiedliwego sposobu oceny szybkości działania komputerów. Wszyscy, którzy twierdzą, że mój test jest niesprawiedliwy - oczywiscie - mają rację :) Bo przecież niewiele jest programów i gier, które korzystały z interpretera Basic-a. Większość była pisana w asemblerze. Co więcej - nawet na ośmiobitowce były pisane kompilatory Basic-a, które wielokrotnie skracały czas wykonania programu. Tylko wtedy pozostaje pytanie - co oceniamy - komputer, czy program - interpreter bądź kompilator? Ja postanowiłem ocenić komputer takim, jakim wychodził z fabryki. Podobnie - mógłbym skończyć test na porównaniu prędkości zegara - jak się jednak okazuje i widać to już na przykładzie kilku testów, które przeprowadziłem - nie tylko ona ma wpływ na prędkość przetwarzania. Mógłbym też próbować definiować różne algorytmy, które sprawdzają prędkość obliczeń na liczbach całkowitych, rzeczywistych, czy łańcuchach znaków, ale to znacznie wydłużyłoby program i mogłoby zniechęcić do wklepywania tylu linijek kodu... Dlatego właśnie - świadom tego, że mój test jest tendencyjny - postanowiłem go zostawić w takiej, nieskomplikowanej, ale nie pozbawionej wad, postaci :) Uprzejmie zatem proszę o usprawiedliwienie i zachęcam do nadsyłania kolejnych wyników do działu Benchmark :)


      06.04.2006 Żeby było sprawiedliwie

      Porównując wydajność komputerów ośmio i szesnastobitowych doszedłem do wniosku, że koniecznie trzeba założyć dla nich oddzielne kategorie. Zapraszam do zaktualizowanych wyników w dziale Benchmark.


      02.04.2006 Mistrz precyzji

      Kontynuując benchmarking poddałem testom dwie maszynki - Spectravideo SVI738 oraz Unipolbrita, którego uruchomiłem w dwóch trybach - natywnym oraz z emulacją ZX Spectrum. Ku mojemu zaskoczeniu SVI okazał się najdokładniejszym komputerem z dotychczas testowanych - stąd otrzymuje miano Mistrza prezycji. Niestety - dokładność okupiona jest czasem obliczeń i nie licząc staruszka Atari 400 jest to najwolniejszy komputer w stawce. Zaskoczył mnie również Unipolbrit 2086, który w trybie bez emulacji ZX Spectrum jest wolniejszy niż, gdy emuluje Spectrusia... Coś tu nie gra - sprawę trzeba wyjaśnić, a detektywi już zaczęli prowadzić śledztwo w tej sprawie ;) Zapraszam zatem do działu Benchmark.


      01.04.2006 A ja myślałem, że wolniej już nie można :)

      Przeprowadziłem testy dwóch komputerów Atari. Jeden z nich to Atari 400 z cartridgem CXL4002 i tu marny wynik nie dziwi. Drugi komputer to Atari 130XE - jakież było moje zdziwienie, gdy się okazało, że czas wykonania programu testowego jest niewiele krótszy od Atari 400, a dokładność taka sama i... co tu ukrywać - najgorsza spośród wszystkich dotąd przetestowanych maszynek... Po tym doświadczeniu - jestem już gotów na każdą niespodziankę :) Zapraszam do obejrzenia wyników do działu Benchmark.


      27.03.2006 A jednak trochę wstyd...

      Dodałem nowy komputer w dziale Benchmark. To ZX Spectrum+ czyli póki co zdecydowanie najwolniejszy komputer w całej stawce... Nietrudno zauważyć, że ma blisko dwukrotnie mniejszą wydajność od kolejnego komputera w stawce...


      26.03.2006 Dwa nowe komputery w benchmarku

      Dzisiaj mała aktualizacja wyników w dziale Benchmark


      25.03.2006 Który lepszy?

      Czy zastanawialiście się może, który stary komputer jest (był) najlepszy? Kryteriów można zdefiniować wiele - najtańszy, taki, na który dostępnych było najwięcej programów i gier, taki, który miał dobrą grafikę, albo możliwości dźwiękowe. Ja postanowiłem sprawdzić, który z nich był... najszybszy :) Jeżeli możesz pomóc w tym eksperymencie - zapraszam do działu Benchmark


      19.03.2006 Cobra wciąż w modzie :)

      Dzisiaj disasembler, który dopełnia kompletu oprogramowania na komputer Cobra. Wkrótce - relacje z budowy C64DTV i Cobry w wersjach desktop...


      06.03.2006 Asembler i gry dla Cobry

      Kolejny update oprogramowania dla komputera Cobra. Kto jeszcze się nie skusił, żeby zbudować swój egzemplarz - teraz już nie powinien mieć wątpliwości :) Mając dwa wydajne interpretery Basica, Asembler oraz zbiór gierek (na dobry start) pozostaje tylko szaleć :)


      02.03.2006 Basic TDL dla Cobry

      Niewielka w sensie ilościowym, ale znaczna w sensie jakościowym aktualizacja informacji o komputerku Cobra.


      28.02.2006 Cobra nie tylko żyje, ale pokazuje co potrafi :)

      Ostatni miesiąc to okres pozornego zastoju. Faktycznie czasu na aktualizację serwisu nie sposób było znaleźć, ale oprócz tego, że do kolekcji wpadło mi kilka perełek to jeszcze intensyfikacja kontaktów z właścicielami komputera Cobra wreszcie zaowocoawała efektem - mamy interpreter Basica w wersji TRS. Za jego nadesłanie i pomoc w uruchomieniu Cobry bardzo dziękuję Jarkowi z Jastrzębia Zdroju. Właścicieli Cobry zapraszam do informacji na temat komputera Cobra, gdzie zamieściłem pliki do pobrania oraz krótką instrukcję obsługi.


      29.01.2006 Programy demonstracyjne na Commodore 64

      Być może się narażę, ale wydaje mi się (i do subiektywizmu się przyznaję), że to właśnie na Commodore 64 powstało najwięcej i najciekawszych demek. Oczywiście później Amiga pokazała co potrafi, ale wirtuozów klawiatury znających C64 było chyba najwięcej wśród ośmiobitowców. Zapraszam zatem do zapoznania się i uruchamiania demosów na Commodore 64.


      28.01.2006 Kolejna Cobra ujawniona :)

      Od Jarka z Jastrzębia Zdroju otrzymałem zdjęcie jego modelu komputera Cobra. Zapraszam wszystkich, którzy mają te kultowe komputerki do zgłaszania ich posiadania i przesyłania zdjęć. Może uda się zgromadzić bibliotekę oprogramowania oraz schematów rozszerzeń dla Cobry.


      15.01.2006 To, co tygryski lubią najbardziej :)

      Dzisiaj zdjęcia i krótki opis Atari DTV Joy, a także zdjęcia z komentarzami z zabawy Commodore 64 DTV. Wkrótce zamieszczę relację z przeróbki joya na pełnoprawnego desktopa C64 - obudowa już czeka :)