Notatnik Fana Starych Komputerów
 


Archiwum aktualności

      30.12.2005 Rozrywki ciąg dalszy

      Długi czas od ostatniej aktualizacji wynika z mojej przesiadki z TiVo na Windows XP Media Center. Okazało się, że Media Center wciąż nie jest urządzeniem, którego pełna konfiguracja jest możliwa w ciągu godziny. Problemem jest zarządzanie energią (automatyczne włączanie i wyłączanie komputera z pilota na USB oraz obsługa trybu STR) i sterowanie IR Blasterem (dla tunera Cyfra +). Dużym rozczarowaniem dla mnie jest też bardzo skromna i niedopasowana do dostępnych w Polsce tunerów lista kanałów z EPG... Wracamy jednak do starych komputerów :) Dzisiaj cartridge na Atari Jaguar oraz Atari Lynx. Dodatkowo - wiadomości z frontu działań z C64DTV - jak się okazało - ukrytych kruczków i sztuczek jest w nim całkiem sporo - postaram się zamieścić spis choćby tych najważniejszych tuż po Nowym Roku. Udało mi się też kupić bardzo zgrabną obudowę, gdzie mam nadzieję zainstalować C64DTV i stację dysków. Teraz szukam gustownej niewielkiej klawiatury - rozważam czy lepiej będzie użyć klawiatury przewodowej, czy może jednak klawiatura bezprzewodowa będzie wygodniejszym rozwiązaniem... Ponadto, muszę się pochwalić, że udało mi się kupić Atari w wersji... tak też DTV :) i to w dwóch wersjach - jako joystick oraz jako niezapomniane wiosełka :) Opis i zdjęcia niebawem :)


      04.12.2005 Programy demonstracyjne na większe Atari :)

      Dzisiaj zbiór demek dla Atari ST oraz jego odmian. Do ich uruchomienia potrzebny jest (bardzo) dobry emulator Atari ST albo (jeszcze lepiej) oryginalny hardware :) Demka dostępne są w dziale Dema/Atari ST. I jeszcze krótka zapowiedź - co prawda wzbraniałem się przed dokonywaniem modyfikacji w C64 DTV, ale liczba dostępnych przeróbek i hacków, a także łatwość ich realizacji sprawiła, że kupiłem drugiego Komcia 64 DTV i już wkrótce zamieszczę relację z mojej przygody z modyfikacjami tego nomen-omen komputera. Plan docelowy to skonstruowanie czegoś w rodzaju Commodore 64 LCD, a więc komputera przenośnego, do czego akurat C64 DTV doskonale się nadaje. Zastanawiam się tylko, czy pakować całość w obudowę od C64, czy może raczej w coś PeCeTo-podobnego... :)


      03.12.2005 Programy demonstracyjne na małe Atari

      Dzisiaj zamieszczam zbiór demek dla Atari XL oraz XE. Niektóre z nich wymagają rozszerzeń pamięci co nie stanowi problemu przy uruchamianiu tych programów na emulatorach. Oczywiście prawdziwych fanów Atari zachęcam do uruchamiania programów demonstracyjnych na oryginalnym sprzęcie :) Demka dostępne są w dziale Dema/Atari XL/XE.


      20.11.2005 Commodore i okienka :)

      Dzisiaj króciutko - w dziale Narzędzia/Commodore 64 zamieszczam obrazy dyskietek dyskowego dystemu operacyjnego - czyli DOS-a ;) autorstwa firmy Commodore. Podobno, nawet w Windows 3.1 (nie mówiąc o wersjach wcześniejszych) implementacja WYSIWYG była gorsza niż właśnie w GEOS-ie. Oczywiście, później na C64 powstały lepsze i ciekawsze implementacje różnego rodzaju okienek (nawet w postaci cartridge-a - czyli Final III), ale faktem jest, że GEOS był pierwszy.


      13.11.2005 Następcy legendarnej konsoli Atari...

      Dzisiaj dwa zbiory cartridge-y z grami do Atari 5200 i Atari 7800 - w planach - sukcesorów Atari 2600. Realia okazały się brutalne bowiem skończył się czas dla konsol o tym poziomie zaawansowania technologicznego. Ponadto, wieści dotyczące Cobry - otóż - brouszurka dotycząca Basica dla Cobry była w rzeczywistości podręcznikiem programowania, natomiast sam interpreter Basic produkował i dystrybuował na całą Polskę zakład ELFRA, inż. Fr. Piotrowski, ul. Brzeska 7/47, Białystok. Oprócz tego, na uwagę zasługuje fakt, iż podobno bardzo łatwo jest przerobić interpreter TRS Basic oraz TDL Basic. Jeżeli ktokolwiek wie jak się za to zabrać - proszę o informacje :)


      11.11.2005 Komputer Cobra - mity i fakty

      Dzisiaj zamieszczam dodatkowe zdjęcia komputera Cobra przesłane przez Czytelników NFSK. Aktualnie - do pełni szczęścia użytkownikom Cobry, których znam brakuje interpretera języka Basic. Podobno czasopismo Audio Video wydało specjalny numer AV wyłącznie z interpreterem do wpisania, ale też pojawiły się głosy, że kasetę z interpreterem można było kupić w wydawnictwie. Na ile którykolwiek z tych wariantów jest prawdziwy - nie wiem, ale postaram się sprawdzić. Ważniejsze jest jednak to skąd dzisiaj wziąć ten interpreter. Jeżeli więc ktokolwiek zechciałby potwierdzić fakty związane z powstaniem Cobry oraz posiada i zechce udostępnić interpreter - zarówno ja jak i inni właściciele tego jakże ciekawego komputera będziemy bardzo wdzięczni :)


      05.11.2005 Commodore 64 wiecznie żywy...

      Tak jak obiecałem - dzisiaj prezentacja najnowszego Commodore 64 DTV i dodatkowo cartridge do konsoli Atari 2600 dostępne w dziale Cartridge/Atari 2600.


      04.11.2005 Z PeCeta na Atari ST

      Bardzo zaniedbałem aktualizację serwisu, ale już wracam do porządku :) Dzisiaj krótko - zbiór narzędzi do przenosznia obrazów dyskietek z komputerów typu PC na Atari ST dostępny w dziale Narzędzia/Atari ST. Już jutro - najnowsze wcielenie Commodore 64 :)


      27.09.2005 Pozory (często) mylą :)

      Dzisiaj zamieszczam zbiór programów demonstracyjnych (popularne dema) dla komputera, po którym istnienia demek byśmy się nie spodziewali... Co to za komputer? Ano sprzęt, który w ROM-ie ma zapisany edytor tekstów. Ciepło? :) Zatem druga podpowiedź - komputer, który z założenia miał mieć zmieniane ROM-y (a tym samym podstawową funkcjonalność), zgodnie z oczekiwaniami klientów, w sklepie - przez sprzedawców (nota bene - z tego akurat nic nie wyszło). Cieplej? :) OK - dzisiaj zbiór programów demonstracyjnych dla komputera Commodore +4. Oczywiście polecam ich uruchomienie na oryginalnym sprzęcie...


      24.09.2005 Rozwiązania sprzętowo-programowe :)

      Co pewien czas na rynku elektroniki pojawiają się urządzenia, które działają w oparciu o program zapisany w pamięci stałej (ROM). Dawno, dawno temu metodą na szybkie uruchamianie gier (tudzież programów) było korzystanie z cartridge-y. Stary komcio doczekał się całkiem sporej ich liczby, których kopie obrazów zamieszczam w dziale Cartridge - Commodore 64.


      28.08.2005 Brzęczących monet czar...

      Do czego w latach osiemdziesiątych były dzieciom i młodzieży potrzebne monety? Oczywiście to automaty wrzutowe potrafiły pochłonąć każdą ich ilość :) Teraz wystarczy szybki komputer PC i możemy zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy uruchamiając sobie emulator automatu wrzutowego i wybierając jeden z hitów tamtych lat. Zamieszczam zatem emulator automatu do gier Raine wraz z najlepszymi grami. Moja ulubiona gierka to Terra Cresta. Polecam :)


      10.08.2005 Cierpliwość popłaca :)

      Udało mi się zdobyć dwie wersje komputera Unipolbrit 2086 i to w dwóch wersjach pudełek i klawiatur. Oprócz komputerów i osprzętu zapraszam też do obejrzenia pięknego szarego pudła i twardego styropianu, czyli oryginalnych opakowań komputera Unipolbrit 2086.


      02.08.2005 Kosmos wśród komputerów

      Dzisiaj, zgodnie z deklaracją, przygotowałem fotki oraz krótki opis ciekawego komputerka jednoukładowego służącego nauce programowania oraz sterowaniu prostymi urządzeniami elektronicznymi. To, oczywiście Kosmos Computer-Praxis CP1.


      22.07.2005 Mała inwentaryzacja :)

      Przy okazji urlopowych porządków zrobiłem inwentaryzację komputerów i osprzętu - oczywiście tylko pudełkowego. Zapraszam do obejrzenia aktualnego stanu kolekcji na stronie Moja kolekcja.


      20.07.2005 Polski komputer Cobra

      Nareszcie! Udało mi się uruchomić komputerek Cobra 1. I tutaj mam wielką prośbę do internautów - jeżeli macie dostęp do jakichkolwiek publikacji na temat Cobry - bardzo proszę o kontakt - będę wdzięczny za każdą notkę informacyjną. W szczególności poszukuję opisu funkcji programu monitor. Być może, ale tu już chyba jestem zbytnim optymistą, ktoś ma kasety z programami na Cobrę - chętnie pożyczyłbym je celem przegrania na format *.wav. W ten sposób mogłoby powstać, w ramach jednego serwisu stron internetowych, kompendium wiedzy na temat tego niezbyt znanego, a kapitalnego komputera-legendy. Zapraszam do przejrzenia krótkiego opisu i zdjęć komputera Cobra. Teraz planuję zapakowanie płytki do jakiejś ciekawej obudowy i skonstruowanie obudowy klawiatury. O swoich poczynaniach - napiszę. W najbliższym czasie przygotuję także opis niemieckiego komputerka jednoukładowego, który jest znacznie prostszym krewnym Cobry - bliższy rozwiązaniom stosowanym w CA80 - choć konstrukcyjnie CA80 to naprawdę kawałek dobrego sprzętu :). Wkrótce też zamieszczę zbiór informacji na temat dwóch ogromnych transakcji komputerowych - blisko 50 komputerów w pudełkach w ciągu jednego miesiąca to chyba niezły wynik :)


      26.06.2005 Programy narzędziowe na Amigę

      Zbiór ciekawych programów na Amigę. Zapraszam do działu Narzędzia/Amiga.


      14.06.2005 Gry na Amigę

      Dzisiaj zbiór gier na Amigę. Jest ich znacznie mniej niż na przykład na Commodore 64, ale wielkość plików archiwum jest znaczna. Jestem jednak pewien, że warto poświęcić chwilę, żeby jeszcze raz zagrać w gry na Amigę. Zapraszam zatem do działu Gry/Amiga.


      09.06.2005 Z PeCeta na Amigę

      Dzisiaj zbiór narzędzi na komputery typu PC oraz na Amigę, które pozwalają na przenoszenie obrazów dyskietek w formacie *.adf i zapisywanie ich na amigowych dyskietkach. Zapraszam do działu Narzędzia/Amiga


      28.05.2005 Te formaty...

      Dzisiaj zbiór gier dla Atari rodziny XL, XE. To, co daje się zauważyć to mnogość formatów plików... Dla Spectrum, czy Commodore panuje jednak większy porządek... Dla tych, którym gąszcz rozszerzeń nie straszny - zapraszam do działu Gry - Atari


      08.05.2005 Bez emulatora...

      Dla tych, którzy lubią wrócić pamięcią do starych gier, a przy okazji nie chcą się męczyć z emulatorami - mam stare-nowe gry - tzw. remake-i. Tego typu gierki mają jedną zasadniczą zaletę (która jednocześnie może stać się zasadniczą wadą) - są "ładniejsze", bo udoskonalone przez ich nowych twórców. Jestem jednak pewien, że jest mnóstwo osób, które chciałyby zobaczyć grę Knight Lore, czy Fred w nowszym i bardziej kolorowym wydaniu, ale przy zachowaniu klimatu oryginału. Dla takich "maniaków" zamieszczam Stare-nowe gry na PC. Ponadto - muszę się pochwalić, że mój zbiór czasopism stale rośnie. Mam już komplet gazet Commodore & Amiga, a dzięki internaucie z Rzeszowa (któremu bardzo dziękuję) wzbogacił się także mój zasób IKS-ów, Bajtków i innych. W planie mam (po skompletowaniu wszystkich numerów) udostępnienie spisów treści oraz kontynuację publikacji artykułów dotyczących sprzętu komputerowego.


      03.05.2005 Direct to TV

      Tak jak obiecałem - zamieszczam krótką notkę i zdjęcia niedawnego nabytku - konsoli IntelliVision Lives. Jest to zbiór starych gier w nowym opakowaniu. Po szczegóły zapraszam do działu Direct to TV - IntelliVision Lives.


      02.05.2005 Emulatory handheldów - ostatnia odsłona

      Dzisiaj ostatnia już porcja emulatorów naśladujących gierki elektroniczne. Zapraszam do działu Gierki elektroniczne. Ostatnio kupiłem bardzo ciekawy... no właśnie - też emulator tyle, że sprzętowy. Co emuluje? Ano stare gry... Wkrótce informacje i zdjęcia.


      22.04.2005 Gierek elektronicznych ciąg dalszy...

      Druga porcja handheldów gierkami zwanych :) Szkoda, że świat dzisiejszych gier dla palmtopów, czy smartphone-ów zapomniał o dobrych pomysłach lat 80-ych. Dla tych, którzy z sentymentem wspominają swoje potyczki z gierkami Nintendo i nie tylko - zapraszam do działu Gierki elektroniczne.


      17.04.2005 Gierki elektroniczne

      Do tego, że dzisiaj trudno już znaleźć w pełni sprawne gierki elektroniczne nie muszę chyba nikogo przekonywać. Oczywiście, jest to możliwe i najwięksi zapaleńcy zrobią wszystko, żeby je mieć. Dla tych, którzy chcieliby sobie przypomnieć dawne czasy, gdy na polskim rynku królowały radzieckie "jajka" otwieram nowy dział Gierki elektroniczne, gdzie zamieszczam emulatory gierek różnych firm.


      10.04.2005 Gry dla komputerów Amstrad / Schneider

      Dzisiaj zbiór gier na komputery Amstrad oraz Schneider. Powstało ich znacznie mniej niż dla Commodore 64, ale myślę, że warto czasami do nich wrócić. Zapraszam do działu Gry - Amstrad / Schneider.


      27.03.2005 Gry dla Commodore 64

      Dzisiaj zbiór gier dla Commodore 64. Na pewno nie są to wszystkie gry, jakie ukazały się na Commodore 64, ale jest ich tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie :) Zapraszam zatem do działu Gry - Commodore 64.


      18.03.2005 Programy dla ZX Spectrum

      Dzisiaj dwie dodatkowe kategorie dla ZX Spectrum: Programy demonstracyjne oraz Programy narzędziowe.


      13.03.2005 Czasem można sobie pozwolić...

      ... na to, żeby zagrać w gry, przy których fani (i maniacy) 8-bitowej komputeryzacji spędzali długie godziny, dni i noce... Dzisiaj zamieszczam zbiór gier dla ZX Spectrum. Wkrótce - gry dla innych komputerów.


      05.03.2005 Legendarny format zapisu muzyki

      Skoro legendarny to nie może być inny jak właśnie format MOD, a więc dzisiaj zamieszczam wybrane przeze mnie moduły - efekt mojego "zbieractwa" z dawnych lat. Zapraszam do ich posłuchania do działu Muzyka - MOD.


      28.02.2005 Możliwości muzyczne Atari

      Jeżeli porównywać to na całego :) Dzisiaj zamieszczam zbiór plików muzycznych formacie SND - muzyka z Atari. Zapraszam do działu Muzyka - SND.


      27.02.2005 ZX Spectrum (Amstrad/Schneider CPC) i muzyka

      Kontynuując przegląd możliwości muzycznych starych komputerów (oraz umiejętności kompozytorskich osób, które tworzyły dla nich muzykę) zamieszczam zbiór plików w formacie AY, a więc plików z zapisem muzyki z ZX Spectrum (w tym również muzyczki z beepera) oraz Amstrada/Schneidera CPC. Zapraszam do działu Muzyka - AY.


      20.02.2005 Commodore 64 i muzyka

      Na dzisiaj przygotowałem archiwum zebranych przeze mnie plików w formacie SID, a więc plików muzycznych Commodore 64. Zapraszam do obejrzenia działu Muzyka - SID.


      13.02.2005 Brak aktualizacji

      Tak, przyznaję się, nie miałem chwili, żeby zabrać się za Notatnik... Ale jest jedna rzecz, o której muszę wspomnieć... Otóż moja kolekcja wciąż rośnie, a przybywają do niej same ciekawe okazy. Co najważniejsze - wszystkie są (i muszą, o czym za chwilę) być w stanie "pudełkowym". Co to oznacza? :) Ano ni mniej, ni więcej tylko tyle, że wracam do kolekcjonowania. Jedyne co się zmieniło (taki uboczny efekt naturalnej ewolucji) to fakt, że wszystko, co zbieram musi być w styropianach (o ile występowały) i oryginalnych pudełkach. Tak, to prawda - już dzisiaj - kilka(-naście) i (-dziesiąt) lat od zakończenia produkcji tych komputerów wcale nie jest łatwo o takie zestawy, ale po pierwsze i najważniejsze primo - taki zbiór jest wyjątkowo cenny (dla osób, które są w stanie go docenić ;), po drugie primo (będące jednocześnie pierwszym secundo) - łatwiej się takie sprzęty składuje - prostopadłościenne pudełka zawsze da się jakoś dopasować i po trzecie primo (tudzież tertio) - mam jednoznaczne kryterium, dla którego jakiś sprzęt kupuję, bądź nie :) Wkrótce w dziale Moja kolekcja pojawi się aktualny "spis z natury" :) Tymczasem zapraszam do przejrzenia dwóch krótkich notek o charakterze sprzętowym - pierwsza z nich to informacja jak przerobić magnetofon do Commodore 64, żeby działał jeszcze lepiej, drugi zaś - to fragment opisu gniazda wideo Amigi związany z podłączeniem do monitora Neptun. Ponadto, tylko zdjęcie kolejnego reprezentanta Amstradów z rodziny PC, czyli Amstrad PC 1640CD.


      15.01.2005 Trochę dokumentacji i nie tylko

      Robiąc porządki w zbiorze plików na dysku znalazłem trochę dokumentów, które mogą się czasem przydać. Są to: pełna instrukcja obsługi do palmtopa HP 200LX, wybrane strony z instrukcji obsługi do Casio PF-8000, soft umożliwiający korzystanie z emulatora KCS PowerBoard dla komputera Amiga 500 oraz niektóre rozdziały oryginalnej niepublikowanej dokumentacji Commodore 65. Na deser - Amiga UX - umieszczona przy opisie komputera Amiga 2500.


      12.01.2005 Mało znane polskie komputery

      Wygrzebałem ciekawy (mam nadzieję) artykuł dotyczący klasyfikacji komputerów, który zamieściłem w dziale Komputery - Ogólne. Ponadto, krótkie opisy komputera Apple II oraz komputerów firmy Olivetti. Na zakończenie sieć działań prezentująca Etapy tworzenia programu. Zaprzaszam.


      09.01.2005 Deja Vu :)

      Po przeczytaniu tytułu opracowywanego artykułu dotyczącego historii Amigi poczułem się jakoś nieswojo... Gdzieś już ten tytuł widziałem - pomyślałem. I rzeczywiście - to już drugi raz, o ile dobrze pamiętam, gdy w Bajtku pojawia się ten sam tytuł dla dwóch różnych artykułów. Co ciekawe - te, o których dzisiaj piszę napisał ten sam autor i to miesiąc po miesiącu :) Czyżby problemy z kreatywnością? ;) Zapraszam zatem do bardzo już obszernego działu Amiga - Ogólne do przeczytania artykułu(-ów) zatytułowanego(-ych) dwókroć "Co cię czeka Amigo?".


      02.01.2005 Atari dla kompozytorów

      Dzisiaj opis ciekawego zestawu - komputera Atari 1040STE sprzedawanego z keyboardem MIDI.


      01.01.2005 Na Nowy Rok

      W Nowym Roku 2005. artykuł opisujący biurowy (a więc profesjonalny) komputer Schneider PCW w dwóch wersjach PCW8256 i PCW8512. Zapraszam do noworocznej lektury :)