Notatnik Fana Starych Komputerów
 


Sharp MZ 700

 

Bajtek 10/86 - KLAN NIETYPOWYCH Sharp

      Komputer ten, wraz z wbudowanym magnetofonem i drukarką, można kupić na giełdach za 170 tys. zł. W RFN jest on dostępny w takim zestawieniu w cenie poniżej 400 DM. Przyczyną tak niskiej ceny jest konkurencyjność cenowa wyrobów japońskich w stosunku do ich odpowiedników produkcji innych krajów, powodowana próbą opanowania rynku. Należy więc zaznaczyć, iż jest to najtańszy komputer w takiej konfiguracji dostępny na naszym rynku.
      Możliwości SHARP-a MZ-700 są o wiele większe od wielu innych komputerów popularnych w naszym kraju. Muszę jednak zastrzec, iż pisząc o możliwościach nie mam na myśli zabawy. W tym względzie Commodore 64 jest bezkonkurencyjny. Na początek proponuję zapoznanie się z kilkoma ważniejszymi danymi technicznymi:
Mikroprocesor Z-80A z zegarem 3,5 MHz. 74 K pamięci z przełączalnymi bankami w tym:
- 64 K wolnej pamięci RAM
- 4 K V-RAM pamięć ekranu z możliwością scrollingu w górę i w dół
- 4 K ROM z systemem operacyjnym MONITOR posiadającym kilkanaście instrukcji i funkcji (podobny do Monitora w Commodore 128)
- 2 K generator znaków z gotowymi 750 znakami: 140 znaków literowych dużych i małych alfabety angielski i niemiecki 610 znaków graficznych.
255 portów I-0 z wbudowanym interfejsem.
      Profesjonalna wygodna w obsłudze klawiatura QWERTY z 69 klawiszami i wydzielonymi blokami klawiszy kursora i klawiszy programowalnych z możliwością jednoczesnego zaprogramowania do 10 funkcji.
      Wbudowany (wymienny) magnetofon cyfrowy zapewniający bezproblemowe wgrywanie programów z taśmy magnetycznej (typowe kasety). Uwagę zwraca b. solidne dokładne wykonanie całego komputera.
      Model MZ-700 nie posiada grafiki High-Resolution na ekranie, lecz brak ten rekompensują duże możliwości dodawanej razem z komputerem wewnętrznej 4-kolorowej drukarki typu Printer-Plotter, drukującej lub kreślącej na normalnym papierze szerokości 11,5 cm. Na uwagę zasługuje precyzja tego, wymiennego zresztą, elementu. Rozdzielczość plottera wynosi 480 pkt. na 2000 pkt.!
      Korzystanie z drukarki jest możliwe tak za pomocą BASIC-a jak i MONITOR-a ROM. Można ją też używać jak maszyny do pisania - nie posiadając w ogóle podłączonego telewizora czy monitora TV.
      Zestaw 750 gotowych znaków pozwala na szybkie i łatwe tworzenie na ekranie najbardziej skomplikowanych rysunków, napisów, tekstów itd. Dzięki jednemu wspólnemu trybowi pracy dla grafiki i tekstów, można używać na ekranie bez żadnych przełączeń 25 linii po 40 znaków w wierszu. Do dyspozycji jest 8 kolorów jednocześnie.
      Wbudowany wewnątrz komputera wzmacniacz i głośnik wewnętrzny pozwalają na bardzo dobry odbiór dźwięku bezpośrednio z komputera, bez potrzeby posiadania telewizora w systemie PAL.
      Malkontentów narzekających na jednokanałowy generator dźwięku lub brak grafiki H-R na ekranie, zadowoli model MZ-800 o podobnym wyglądzie i podobnej cenie, z grafiką 640 pkt. na 200 pkt., 4-kanałowym dźwiękiem i 16 kolorami. Występuje przy tym całkowita wymienność programów z MZ 700 na 800 (zarówno w BASIC-u jak i kodzie maszynowym. Oddzielne gniazda pozwalają na podłączenie monitora monochromatycznego kolorowego i zwykłego telewizora domowego. Przez dodatkowe gniazdo RGB wyprowadzone są ponadto wszystkie sygnały wizyjne.
      Do komputera można podłączyć normalną drukarkę i dysk elastyczny. Wewnętrzny magnetofon można zastąpić wkładaną na jego miejsce stacją Quick-Disc 3.5". Można też podłączyć dowolny magnetofon zewnętrzny.
      Istotną cechą komputerów SHARP MZ-700 i 800 jest, iż programy są ładowane do zupełnie wolnej przestrzeni pamięci RAM 64 K. System MONITOR rezydujący na stałe w jednym z banków w pamięci EPROM można następnie programowo odłączać, a banki pamięci dowolnie przełączać. W pamięci można jednocześnie umieszczać tyle programów, ile się zmieści.
      Załączony przez firmę SHARP na oddzielnej kasecie Interpreter języka BASIC zajmuje 28 K RAM. Na uwagę zasługuje bardzo dobry edytor. W testach (Benchmarks - Practical Computing 1985 r.) SHARP MZ-700 plasuje się na czołowych pozycjach pod względem szybkości. Jest szybszy od Spectrum, Commodore 64, MSX a w niektórych testach nawet od uważanego za najszybszy BASIC na komputerach 8-bitowych ACORN BBC, nie wspominając o niektórych 16-bitowych jak Texas Instruments Ti-99-4A czy Sinclair QL.
      Oprócz firmowego S-BASIC-a do dyspozycji posiadaczy SHARP-a MZ-700 jest również dostępny w Polsce Microsoft – BASIC v.4.5 zajmujący 35 K pamięci i zapewniający obliczenia w podwójnej precyzji. Podobna wersja BASIC-a zaimplementowana jest w Amstradzie CPC 6128.
      Dostępne jest także bogate oprogramowanie tworzone głównie przez firmy Software'owe w Japonii i w Europie. Głównymi producentami w Europie są firmy "SOLO - Software" w Wielkiej Brytanii i "Körstner and Partner" w RFN.
      Należy przypomnieć, iż samo 64 K wolnej pamięci RAM umożliwia wykorzystanie bogatego oprogramowania pracującego pod systemem CP/M.
      W Łodzi istnieje dość liczna grupa posiadaczy tego komputera tworząca nieformalny klub jego użytkowników i posiadająca w użytkowaniu prawie 300 programów - tak gier, jak edukacyjnych i użytkowych. Wymienię chociażby różnego rodzaju Banki Danych, programy do obróbki tekstów, języki programowania HISOFT-PASCAL, ASSEMBLER, DISASSEMBLER, FORTH, kompilatory BASIC-a, FORTRAN-u, programy edukacyjne do nauki muzyki, języków obcych, matematyki i innych przedmiotów oraz mnóstwo gier przygodowych, przestrzennych, zręcznościowych i logicznych - w tym bardzo dobry program szachowy.
      Polityka firmy, która utrzymuje kompatybilność produkowanych przez siebie komputerów MZ 80A, MZ 80K, MZ 700, MZ 800 zapewnia, że każdy nowy język opracowany na którykolwiek z tych komputerów można załadować do SHARP-a 700, a wbudowany MONITOR identyczny w SHARPIE 700 i 800 umożliwia rozwój własnych programów w kodzie maszynowym, a nawet dużych systemów aplikacyjnych. Dotychczas wydane zostały następujące pozycje dotyczące komputera SHARP MZ 700:
1. Listing cassetten BASIC 680 str.
2. Listing discetten BASIC 660 str.
3. Listing MONITOR-a (w załączonej do komputera książce) 65 str.
4. Listing Q-D BASIC 670 str.
5. Tips and Tricks for SHARP MZ-700
6. PEEKing and POKEing for SHARP MZ-700
7. Inside and Out SHARP MZ-700
      Od 2 lat w Wielkiej Brytanii dla posiadaczy SHARP-ów wydawany jest specjalny kwartalnik pt. "SHARP USER NOTICE".

 
Jerzy Garlicki

Powiększenie
 


Moje zdjęcia

Powiększenie

Powiększenie

      Typ komputera, którego nie lubie :) Dlaczego? Bo bezpośrednio po włączeniu jest (prawie) bezużyteczny... Nawet BASIC (albo inny interpreter) trzeba było załadować z taśmy... Ja nie wiem, kto to wymyślił ;)