Notatnik Fana Starych Komputerów
 


Commodore PC1

Informik 03/87 - CeBIT '87 - Nowości w sprzęcie mikrokomputerowym

      ...Na koniec prezentacji nowości przedstawionych przez producentów komputerów domowych zostawiliśmy Commodore. Firma ta, po okresie pewnego zastoju, wyraźnie ruszyła się do przodu. Z ciekawych propozycji należy wymienić nowy model zgodny z IBM - Commodore PC I. Jest to konstrukcja o zminimalizowanej ilości elementów - dzięki wykorzystaniu układów scalonych wielkiej skali integracji zaoszczędzono ok. 45 elementów.
      Wszystkie podstawowe elementy systemu umieszczone są na jednej płycie, także sterownik wizyjny o rozdzielczości 320 x 200 punktów w 4 kolorach lub 640 x 200 w dwóch, część elektroniczna wraz z zasilaczem i jednostką dysków elastycznych 5,25 cala umieszczona jest w płaskiej obudowie, na której można ustawić monitor. Wyrób ten w czasie targów jeszcze nie był w sprzedaży, ale oczekuje się, że będzie on stosunkowo tani. Spodziewać się należy konkurencji ze strony ATARI PC - zobaczymy, kto wygra tę walkę...

 
Bogumił Lotaz

 


Informik 03/87 - Commodore PC1

      Modnym tematem i przedmiotem pożądania wielu stał się dziś, chyba jednak nieco przereklamowany, mikrokomputer Amstrad PC 1512. Warto więc wiedzieć, że firma Amstrad nie jest dziś jedynym producentem komputerów domowych, kompatybilnych z IBM PC. Co więcej, jej próba ekspansji na rynek USA zapewne zakończy się sromotną porażką. Przyczyna jest prosta: potężni i bardziej zasiedziali na amerykańskim rynku rywale, firmy Atari i Commodore przedstawiły własne konstrukcje komputerów osobistych, kompatybilnych z IBM PC. Dziś przedstawiamy Commodore PC I. który jest dostępny także w Europie.
      W odróżnieniu od firmy Amstrad, konstruktorzy firmy Commodore poświęcili wzrost wydajności na rzecz maksymalnej kompatybilności z IBM PC. Zastosowano procesor 8088 z częstotliwością zegarową 4.77 MHz. Podobnie jest w PC 1512, dzięki zastosowaniu specjalizowanych układów scalonych wielkiej skali integracji udało się ograniczyć liczbę elementów i umieścić na wspólnej płycie właściwy mikrokomputer, sterownik wizyjny, kontroler dysków elastycznych i interfejsy: szeregowy i równoległy.
      Pamięć RAM ma pojemność 512 KB i może być w prosty sposób powiększona do standardowych 640 KB. Sterownik graficzny odpowiada funkcjonalnie CGA i może współpracować z dowolnym, standardowym monitorem jedno- lub wielobarwnym. Zasilacz mieści się w płaskiej i zwartej obudowie komputera o rozmiarach 33 x 32 x 8,5 cm. W obudowie znalazło się jeszcze miejsce dla jednej stacji dysków elastycznych 360 KB. Następne stacje można dołączać z zewnątrz, co nie jest niestety rozwiązaniem najszczęśliwszym. To samo dotyczy ewentualnych, dodatkowych pakietów, które muszą być instalowane w zewnętrznej kasecie - w środku brak miejsca (magistrala komputera jest wyprowadzona na zewnątrz).
      Klawiatura komputera zasługuje na pochwałę - pod tym względem PC I dystansuje swego - rywala PC 1512. Jest ona płaska i ergonomiczna, zaś jej układ przypomina nieco klawiaturę PC/AT z dużymi klawiszami Shift i Enter. Klawisze: CapsLock i NumLock mają lampki, sygnalizujące ich stan.
      Przedstawiona koncepcja wskazuje, że PC I ma być komputerem o charakterze zdecydowanie domowym i edukacyjnym, przeznaczonym dla użytkowników szukających taniego sprzętu o wysokich walorach użytkowych i bogatym oprogramowaniu. Ostateczna cena PC I nie była jeszcze znana w chwili składania niniejszego materiału w redakcji. Można jednak przypuszczać, że Commodore nie będzie dla firmy Amstrad łatwym przeciwnikiem...

 
(rw)

Powiększenie
 


Komputer 12/88 - Commodore PC1

      Od wielu lat produkty firmy Commodore utrzymują wysoką popularność na rynku światowym. W programie produkcyjnym firmy znajduje się cała gama komputerow: 8-bitowe produkowane od kilku lat, dobrze znane i nadal sprzedawane (C64, C 128 i C128D); 16-bitowe komputery domowe nowej generacji wykorzystujące procesor Motorola 68000 (Amiga 500, 1000); 16-bitowe profesjonalne pracujące także w standardzie IBM PC (Amiga 2000, PC1). Wobec olbrzymiej podaży kopii standardu IBM PC z wytwórni dalekowschodnich, każdy liczący się producent sprzętu komputerowego wprowadza na rynek taki komputer. Wytworzyła się pewna moda na konstrukcje zgodne ze standardem IBM PC, ale tak ukształtowane, aby wielkością i ceną odpowiadały rozbudowanym "starzejącym" się komputerom 8-bitowym. Oferowane są one jako przedłużenie biurowego stanowiska pracy lub jako następcy wyeksploatowanych a często nie nadążających za postępem komputerów 8-bitowych. Niskie ceny sprzętu, a także bardzo bogate i różnorodne oprogramowanie zachęcają do wyboru takiego rozwiązania. Od półtora roku firma Commodore produkuje komputer zgodny ze standardem IBM PC/XT o nazwie PC1. Obecnie zgodnie z ogólną tendencją obniżono znacznie (o ok. jedną trzecią) jego cenę i zaoferowano go szerokim rzeszom użytkowników. Jesienią 1988 roku Commodore PC1 stal się najtańszą kopią standardu IBM PC na rynku angielskim.
      Commodore PC1 składa się z trzech elementów: jednostki centralnej z napędem dyskowym, monitora i klawiatury. Jednostkę centralną stanowi obudowa o wymiarach 34 na 32 na 10,5 centymetra. Wewnątrz niej umieszczono zasilacz sieciowy, płytę elektroniki całego komputera, napęd dyskietek elastycznych 5,25 cala oraz złącza interfejsów.
      Komputer pracuje wykorzystując procesor Intel 8088 taktowany zegarem 4,77 MHz. Konstrukcja płyty głównej nie przewiduje możliwości zwiększenia częstotliwości pracy zegara procesora. Procesor współpracuje z pamięcią RAM o pojemności 512 KB i pamięcią ROM z procedurami BIOS o pojemności 16 KB. Może współpracować także z koprocesorem matematycznym, dla którego na płycie głównej zamontowano podstawkę. Konstruktorzy komputera przewidzieli możliwość powiększenia pamięci operacyjnej RAM. Układy pamięci RAM montowane są w podstawkach i można je wymienić na układy o większej pojemności. Maksymalnie komputer może mieć rozbudowaną pamięć RAM do pojemności 1024 KB. Przełączniki płyty głównej umożliwiają podział pamięci na obszar operacyjny i ram-dysk. Obszar dla systemu operacyjnego może mieć pojemność 512 lub 640 KB. Pozostała część pamięci RAM będzie wykorzystana jako ram-dysk.
      Na płycie umieszczono także sterownik napędów dyskietek i sterownik monitora. Sterownik dyskowy może obsługiwać dwa napędy dyskowe dla dyskietek 5,25 lub 3,5 cala. Komputer wyposażono w jeden napęd dla dyskietek 5,25 cala. Montowane są napędy rumy Chinnon. W tylnej ściance umieszczono złącze dla drugiego napędu dyskowego. Stacja dodatkowa musi być zasilana z oddzielnego zasilacza sieciowego, ponieważ w konstrukcji komputera nie przewidziano możliwości zasilania dodatkowych urządzeń zewnętrznych.
      Konstruktorzy firmy Commodore umieścili w komputerze sterownik ekranowy realizujący funkcje kolorowej karty graficznej (CGA), karty graficznej typu Hercules oraz tryb tekstowy karty monochromatycznej (MDA). Rodzaj pracy sterownika wybierany jest zespołem przełączników dostępnych w tylnej ściance komputera. Komputer standardowo wyposażony jest w monitor monochromatyczny dostosowany do pracy z kartą Hercules. Zastosowano monitor firmy Samsung o przekątnej ekranu 12 cali i zielonej barwie wyświetlanego obrazu.
      Trzecim elementem składowym komputera jest klawiatura. Tak jak we wszystkich wcześniejszych konstrukcjach firmy klawiatura jest bardzo mocnym punktem całej konstrukcji. Przyjęto układ klawiszy standardu IBM PC/AT. Klawiatura wykonana jest bardzo solidnie i dokładnie. Klawisze pracują poprawnie i są ergonomicznie ukształtowane.
      Komputer wyposażony jest we wszystkie niezbędne interfejsy: równoległy typu Centronics, szeregowy typu RS 232, dla manipulatora typu mysz, dla dodatkowego napędu dyskowego oraz złącze umożliwiające podłączanie dodatkowych kart rozszerzenia standardu IBM PC. Złącza interfejsów umieszczone są w tylnej ściance obudowy jednostki centralnej.
      Commodore PC1, tak jak podobne mu konstrukcje firm Olivetti, Schneider, Sony, nie daje się łatwo rozbudowywać poprzez montowanie dodatkowych kart rozszerzenia. Wewnątrz obudowy jednostki centralnej nie ma miejsca na żadną taką kartę. Umieszczone złącze służy do przyłączenia specjalnego elementu konstrukcyjnego pozwalającego montować trzy pełnowymiarowe karty standardu IBM PC/XT. Zastosowany interfejs dla myszki może współpracować tylko z myszką od komputerów Commodore Amiga. Program obsługi myszki zgodny jest z programami tego typu oferowanymi przez firmę Microsoft. Myszka nie stanowi wyposażenia standardowego komputera.
      Komputer oferowany jest z dość bogatym oprogramowaniem i literaturą. W skład oprogramowania wchodzi system operacyjny MS-DOS w wersji 3.20 oraz pakiet zintegrowany o nazwie Able One. Pakiet Able One składa się z programu edycji tekstu, prostej bazy danych, programu kalkulacyjnego, prostego edytora graficznego oraz programu komunikacyjnego obsługującego modem telefoniczny lub transmisję danych między komputerami przy wykorzystaniu łącza szeregowego. Każdy z programów może pracować oddzielnie i niezależnie od siebie. Zbiory tworzone przez poszczególne programy są wzajemnie wymienne. Literaturę stanowi opis pozwalający na ustalenie przez użytkownika sprzętowej konfiguracji maszyny oraz podręcznik do nauki obsługi systemu operacyjnego i pakietu Able One.
      Na rynku angielskim komputer Commodore PC1 wyposażony w jeden napęd dyskietek, monitor monochromatyczny i oprogramowanie sprzedawany jest za 322 funty. Do komputera można dokupić następujące wyposażenie dodatkowe:
- monitor kolorowy (RGB CGA) za 174 funty;
- zewnętrzny napęd dyskietek 3,5 calowych (od komputerów Amiga) za 130 funtów;
- myszkę (od komputerów Amiga) za 20 funtów;
- urządzenie do montowania trzech kart rozszerzenia standardu IBM PCIXT za 122 funty;
- napęd dysku twardego 20 MB (konieczne jest posiadanie urządzenia do montowania kart rozszerzenia) za 399 funtów.
      Konstruktorzy komputera Comntodore PC 1 zadbali o pełną zgodność programową ze wzorcem. Procedury ROM BIOS zostały napisane we współpracy z firmą Phoenix specjalizującą się w opracowywaniu takich programów. Podstawowym mankamentem PC1 jest jego wolna praca. Komputer nie jest przystosowany do pracy z szybszym zegarem, jak mogą to robić jego konkurenci. Programy testujące wykazują, że szybkość PC1 wynosi ok. 97% szybkości wzorca IBM PCI”XT. Najpoważniejszy rywal, komputer Olivetti PC, może pracować 2 razy szybciej. Biorąc pod uwagę solidność wcześniejszych wyrobów firmy oraz poziom cen wersji podstawowej należy spodziewać się dużego zainteresowania tą maszyną.

 
ZENON RUDAK

Powiększenie