Notatnik Fana Starych Komputerów
 


AMSTRAD PC 1512

IKS 8/86 - AMSTRAD PC 1512

      W Londynie, we wrześniu tego roku, firma AMSTRAD zaprezentowała swój najnowszy model, komputer osobisty PC 1512, kompatybilny z IBM PC. Porównując PC 1512 z niewiele starszymi, dobrze znanymi w naszym kraju, modelami CPC 6128 i JOYCE PCW 8256, należy stwierdzić, że to duży krok do przodu. Można też sądzić, iż model ten będzie cieszyć się olbrzymią popularnością nie tylko w W. Brytanii.
      W AMSTRADZIE PC 1512 zastosowano 16-bitowy mikroprocesor 8086, pracujący z częstotliwością zegara 8 MHz. Mikroprocesor adresuje 512 KB pamięci RAM, którą można zwiększyć o 128 KB. Szybkość działania mikroprocesora może być zwiększona po dołączeniu do niego koprocesora arytmetycznego 8087, dla którego wykonano miejsce w płycie systemu. Nie wykonano natomiast złączek do rozszerzenia pamięci operacyjnej ponad pojemność 640 KB. W systemie zastosowano kwarcowy zegar czasu rzeczywistego z baterią, działającą po wyłączeniu zasilania.
      PC 1512 przełamuje lansowany dotąd przez firmę AMSTRAD standard dyskietek 3-calowych. W modelu tym zastosowano dwustronne mechanizmy dyskowe, pozwalające na dyskach elastycznych 5 1/4 cala” osiągnąć gęstość zapisu 360 KB, dokładniej 368 640 bajtów. Jako pamięć masową zastosowano również dysk stały o pojemności 10 MB lub 20 MB, co jest nowością w modelach firmy.
      AMSTRAD PC jest wyposażony w interfejs szeregowy RS 232 C i równoległy typu Centronics. Ten drugi służyć może do podłączenia bardzo dobrych drukarek matrycowych DMP 2000 lub DMP 3000. Trzy zastosowane złączki umożliwiają dołączenie do konfiguracji podstawowej wspomnianego dysku stałego, modemu, przetwornika a/c lub c/a, dodatkowego portu dla drukarki. Istnieje również złączka dla pióra świetlnego.
      PC 1512 ma klawiaturę typu OWERTY z 85 klawiszami, która ma wbudowaną złączkę dla drążka sterowego. W skład wyposażenia podstawowego wchodzi również „myszka”.
      Z najnowszym AMSTRADEM mogą pracować monitor kolorowy PC CM lub monochromatyczny PC MM. Pozwalają one na organizację ekranu w standardzie dużej rozdzielczości (high resolution) w modzie graficznym: w 16 lub 2 kolorach z 640 x 200 punktami bezpośrednio adresowalnymi.
      W standardzie średniej rozdzielczości (medium resolution) mogą być wykorzystywane 3 palety czterokolorowe z 320 x 200 punktami bezpośrednio adresowalnymi. W modzie alfanumerycznym organizacja ekranu może być następująca: 16 kolorów w 25 liniach po 80 znaków lub 25 liniach po 40 znaków.
      Waga poszczególnych elementów systemu AMSTRAD PC 1512 jest następująca: jednostka centralna z dwiema stacjami dysków 7,75 kg; klawiatura 1,7 kg; PC CM 11,6 kg; PC MM 7,4 kg; DMP 3000 4,2 kg.
      Przedstawione parametry AMSTRAD-a PC nie są rewelacyjne, niemniej czynią go atrakcyjnym na rynku europejskim, tym bardziej że upodobniają go do IBM PC/XT.
      Teraz krótka charakterystyka oprogramowania. W PC 1512 zastosowano dyskowy system operacyjny wersję MS DOS 3.20 oraz DOS Plus firmy DIGITAL RESEARCH. Firma ta opracowała również GEM, ułatwiający pracę w wyżej wymienionych modach graficznych. Firma LOCOMOTIVE SOFTWARE opracowała nową wersję języka Basic - BASIC 2.
      W pamięci stałej ROM AMSTRADA PC umieszczono ROM BIOS (Basic lnput/ Output System), pracujący bezpośrednio ze wszystkimi układami elektronicznymi, w tym peryferyjnymi, stanowiącymi system PC 1512.
      Wśród programów użytkowych, oferowanych przez firmę, a znanych na pewno dobrze użytkownikom IBM-ów, są: program do redagowania tekstów WordStar 1512; program dla dyrektorów i ekonomistów SuperCalc 3, ze swoimi pie chartami i bar chartami, oraz inne, w tym: LOTUS 1 -2-3; SIDEKICK; PFS: FILE; DBMS; REFLEX.
      Nie zapomniano o miłośnikach gier. Przygotowano dla nich szachy, golf, wyścigi samochodowe, zawody zimowe.
      Na koniec ceny:
- 1 x360 KB,PC MM Ł 399;
- 2 x360 KB,PC MM Ł 499;
- 1 x360 KB,PC CM Ł 599;
- 2 x360 KB,PC CM Ł 699;
- 1 x360 KB,10 MB, PC MM Ł 699;
- 1 x360 KB,10 MB, PC CM Ł 849;
- 1 x360 KB.20 MB, PC MM Ł 799;
- 1 x360 KB,20 MB, PC CM Ł 949.
Rozszerzenie RAM o 128 KB zwiększa cenę o Ł 44.
 
Jacek WOJTALA

Powiększenie
 


Bajtek 12/86 - KLAN AMSTRAD - SCHNEIDER, AMSTRAD PC 1512

      Niedawno w Wielkiej Brytanii przedstawiono nowy model komputera firmy AMSTRAD. Po serii przeznaczonej dla tych. którzy lubią gry, a przy okazji chcą mieć komputer do pracy i PCW (komputer dla sekretarki: duży monitor + drukarka + bardzo dobry program do edycji tekstów) AMSTRAD pokazał model PC1512 kompatybilny z IBM PC - absolutnym standardem na rynku mikrokomputerów profesjonalnych. W odróżnieniu od imitacji produkowanych przez państwa azjatyckie PC1512 nie jest tylko kolejną kopią. Widać charakterystyczne dla AMSTRAD-a podejście - dać użytkownikowi wszystko to, czego będzie potrzebował.
 
KLAWIATURA
      Typowy układ 85 klawiszy - klawiatura alfanumeryczna, numeryczna, 10 klawiszy funkcyjnych. Dodatkowo w obudowie znajduje się gniazdo do podłączenia joysticka.
 
MONITORY
      Tak, jak w poprzednich modelach AMSTRAD-a monitor zawiera zasilacz dla całego komputera. Głównie dzięki temu udało się zmniejszyć obudowę jednostki centralnej. Użytkownik przy zakupie sprzętu ma do wyboru monitor monochromatyczny o wysokiej rozdzielczości lub kolorowy o rozdzielczości lepszej niż w serii CPC (tekst 80-znakowy jest czytelny), ale męczący przy dłuższej pracy.
      AMSTRAD oferuje następujące typy graficzne: 16 kolorów i rozdzielczość 40 x 25 znaków (tylko tekst), 16 kolorów i 80 x 25 znaków (tekst), 3 palety po 4 kolory i 320 x 200 punktów (grafika), 2 kolory i 640 x 200 punktów (grafika) i wreszcie 16 kolorów przy rozdzielczości 640 x 200 punktów (grafika).
 
DYSKI
      Producent oferuje kilka wersji PC1512. W obudowie znajdują się dwa miejsca na stacje dysków - jedno zajmuje zazwyczaj stacja 5 114, a drugie można wykorzystać do wstawienia bądź drugiej stacji 5 1/4 bądź dysku typu WINCHESTER o pojemności 10 lub 20MB.
 
JEDNOSTKA CENTRALNA
      Komputer oparty jest o procesor Intel 8086 pracujący z zegarem 8MHz. Pamięć operacyjna ma pojemność 512kB z możliwością rozszerzenia (na płycie głównej - nie zajmując slotów, czyli miejsc do wstawiania kart rozszerzających system) do 640kB. Tu widać największe różnice w porównaniu z IBM PC. W IBM'ie pracuje procesor 8088 z zegarem 4,77 MHz. Mniejsza prędkość zegara oznacza, że dla wykonania tej samej operacji IBM potrzebuje prawie dwa razy więcej czasu - jest znacznie wolniejszy. Poza tym 8088 jest okrojoną wersją 8086 - mikroprocesor jest 16-bitowy (rejestry wewnętrzne), lecz "z zewnątrz" wygląda tak, jak 8-bitowy - z otoczeniem może się komunikować przez 8-bitową szynę danych i wszystkie operacje dotyczące pamięci wykonywane są na raty - najpierw jedna połówka słowa 16-bitowego, później druga. Jest to kolejne ograniczenie prędkości IBM PC w porównaniu z AMSTRAD-em. Średnio AMSTRAD jest 2-3 krotnie szybszy - zależy to od rodzaju wykonywanych operacji.
      Na płycie głównej (motherboard) widać pozostałe różnice. To, co IBM traktuje jako dodatkowe rozszerzenia dostarczane za specjalną opłatą zajmujące wolne sloty AMSTRAD uważa za standardowe wyposażenie komputera. RS232C,łącze szeregowe i CENTRONICS (zazwyczaj wykorzystywane do podłączania drukarki) wbudowane są na stałe. Również gniazdo do myszy i sama mysz "należy się każdemu". Jedną z bardziej skomplikowanych spraw w komputerach IBM jest grafika i współpraca z ekranem. Użytkownik może wybrać kartę tekstu, grafiki monochromatycznej, grafiki kolorowej i wiele innych. Kłopot z tym, że większość oprogramowania wymaga określonego typu karty - należy więc mieć wszystkie, co jest bardzo kosztowne. AMSTRAD oferuje rozwiązania kompromisowe, na płycie głównej znajduje się układ grafiki pozwalający symulować kartę tekstową, grafiki monochromatycznej i grafiki kolorowej. W ten sposób nie płacąc dodatkowo nic mamy prawie wszystko - brakuje jedynie karty grafiki kolorowej o bardzo wysokiej rozdzielczości, ale należy zdawać sobie sprawę, że sam monitor o wysokiej rozdzielczości kosztuje niewiele mniej niż cały AMSTRAD. Innym "niestandardowym" standardem jest zegar czasu rzeczywistego z zasilaniem bateryjnym - komputer nawet po wyłączeniu z sieci zna aktualny czas (przydatne przy programach typu kalendarz/sekretarka).
 
OPROGRAMOWANIE
      Wraz z komputerem dostarczane są dwa systemy operacyjne: MS-DOS 3.2 firmy MICROSOFT (większość IBM-ów używa starszej wersji 2.11) i DOS Plus firmy DIGITAL RESEARCH. DOS Plus podobny jest do znanego systemu Concurent CP/M86 pozwalającego na prace wieloprogramowe‚ prace w sieci i wykorzystanie większości programów systemów MS-DOS i CP/M86. Łącznie z systemem GEM (Graphic Environment Manager - Graficzne Zarządzanie Systemem) DOS Plus pozwala pracować w trybie takim, jak na komputerze Macintosh - wszystko przedstawione jest w postaci czytelnych piktogram praca z oprogramowaniem nie wymaga dokładnej mości maszyn. Na przykład pod kontrolą systemu DOS chcąc wywołać program WordStar (edytor tekstu piszemy „WS”. W systemie GEM wskazujemy w obrazek maszyny do pisania - jest to o wiele prostsze i przyjemniejsze. GEM Paint (program graficzny) i GEM Descop (uniwersalny notatnik, kalkulator i kalendarz) stanowią uzupełnienie systemu GEM. Użytkownik otrzymuje również bardzo dobry interpreter BASIC-a (Locomotive) - o wiele szerszy i szybszy niż wersja MICROSOFT BASIC-a zawarta w EPROM-ie w komputerach IBM.
 
NIEKOMPATYBILNOŚĆ Z IBM
      Kłopoty mogą wystąpić gdy program chce wykorzystać procedury z BASIC-a zapisanego w ROM-ie lub musi używać karty grafiki bardzo wysokiej rozdzielczości. Innego typu niespodzianki może sprawić większa prędkość działania AMSTRADA - wyobraźcie sobie dowolną grę zręcznościową przyspieszoną o 3-krotnie! - prawdopodobnie zanim się cokolwiek zacznie robić już jesteśmy zabici i widzimy ulubiony napis GAME OVER. W zamian za to AMSTRAD wzbogaci rynek gier na komputery PC - już są szachy z bardzo dobrą trójwymiarową grafiką i świetna symulacja sportowa WINTER GAMES.
      Poza tymi wyjątkami wszystkie programy z IBM PC działają bez zarzutów.
 
PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ
      Do tej pory AMSTRAD miał szczęście - jego komputery dobrzy przyjmowały się na rynku. Nowy model wygięcia również dobrze, ale o tym co jest wart będzie się można przekonać dopiero po pewnym czasie. Na razie jest to jeden z najtańszych komputerów klasy IBM PC dodatkowo wyposażony w bogaty zestaw interfejsów, gniazd i urządzeń dodatkowych.
 
Dariusz Wichniewicz

Powiększenie