Notatnik Fana Starych Komputerów
 


Amstrad 6128

Komputer 2/86 - Amstrad 6128

      Kiedy w czerwcu 1984 roku firma Amstrad wchodziła na rynek, nikt nie przypuszczał, że w niespełna dwa lala później u jej potężnych konkurentów swym pojawieniem się wywoła trudności, a komputery Amstrada w dalszym ciągu będą towarem poszukiwanym. W dużej mierze jest to efekt wystartowania z doskonałym, w 1984 roku, modelem wyjściowym AMSTRAD 464, ale przede wszystkim, to rezultat, wprowadzenia a rynek w ubiegłym roku kolejnego komputera Amstrad 6128. Wprowadzono w nim różne modyfikacje wynikające z eksploatacji modelu 464 i przejściowego modelu 664.
      AMSTRAD 6128 ma wbudowaną stację dysków, pojemność pamięci 128 KB RAM, dyskowy system operacyjny (DOS) CP/M Plus oraz, co bardzo ważne, przystępną cenę. Pod koniec ubiegłego roku wersja z monitorem monochromatycznym kosztowała 260 funtów, a z monitorem kolorowym - 350 funtów.
      Swoim wyglądem zewnętrznym nowy model Amstrada przypomina poprzednie. Zmniejszono tylko nieco wysokość i poprawiono na wygodniejszy układ klawiatury. Szyna wejść i wyjść z tyłu komputera jest podobna jak w modelach 464 i 664. Interfejs drukarki typu Centronics, wyjście dla dodatkowej pamięci, dla dodatkowej stacji dysków oraz z boku wejście dla magnetofonu kasetowego, dżojstika i wyjście dźwięku stereo.
      Jeśli nie liczyć zwiększonej o 64 KB pamięci oraz wprowadzenie systemu CPIM Plus, inne założenia techniczne AMSTRADA 6128 pozostały niezmienione w stosunku do modelu 664. Zbudowany wokół mikroprocesora Z 80A pracującego przy częstotliwości 1 MHz AMSTRAD 6128 wyposażony został w pamięć 128 KB RAM i 48 KB ROM, interpreter języka Basic i dyskowy system operacyjny (DOS) zajmują 32 KB RAM, pozostałe 18 KB przeznaczono na własny, amstradowski, dyskowy system operacyjny - AMSDOS. Oba systemy, CP/M Plus i AMSDOS, nie kolidują ze sobą, co zwiększa możliwości 6128, jako zarazem maszyny biurowej i komputera domowego.
      Niektórzy fachowcy krytykują firmę za zastosowanie, we wbudowanej stacji dysków, krążków trzycalowych zamiast powszechniej używanych dysków trzyipółcalowych. Na zachodzie można dyskutować, czy werdykt ten jest słuszny czy nie. Zwolennicy AMSTDADA twierdzą, że dyski trzycalowe mają wystarczającą pojemność 180 KB, a jeśli komuś tego mało, może w każdej chwili, podłączyć dodatkową stacją z 3,5- lub 5,25-calowym dyskiem. W Polsce trzycalowa stacja dysków jest poważnym mankamentem, gdyż większość programów przygotowano na dyskach o większych średnicach. Znacznie trudniej kupić dyski trzycalowe (są tylko w "Baltonie"). Podłączanie drugiej stacji dysków też przedstawia pewne trudności. Kłopoty można mnożyć...
      Pewną wadą komputera 6128 jest zastosowanie 8-bitowego mikroprocesora Z-80A, który może adresować tylko pamięć o pojemności 64 KB. W konsekwencji AMSTRAD 6128 nie ma jednego bloku pamięciowego o pojemności 128 KB lecz dwa banki po 64. KB, które mogą być używane wyłącznie oddzielnie. Tym samym w języku Basic nie maże być wprowadzamy program większy niż 64KB. Główną przyczyną zastosowania dodatkowej, równoległej pamięci 64KB w modelu 6128 była chęć wykorzystania systemu CP/M Plus, który pozwala na "przełączenie" pamięci. Stosowany we wcześniejszych modelach, 464 i 664, system CP/M 2.2 pozostawiał na wprowadzenie programów tylko pozostałe 39 KB RAM. Poważniejsze więc programy, w rodzaju Wordstar nie mogły być wprowadzane bez podłączenia dodatkowej pamięci. System CP/M Plus wprowadzany jest do jednego banku pamięciowego modelu 6128 i ładuje drugi bank. Tak więc użytkownik ma do dyspozycji 64KB RAM, co znakomicie wystarcza do stosowania 8-bitowych programów CP/M.
      BASIC nowego modelu AMSTRADA jest równie obszerny jak, uznawanego za rewolucyjny, komputera BBC, chociaż trzeba przyznać - nieco wolniejszy. Trzy stopnie grafiki, paleta 27 kolorów oraz możliwość pisania tekstu 80 znaków na 40 wierszy - są również mocnymi stronami AMSTRADA 6128. Trzytonowy dźwięk nie odbiega jakością od dźwięku innych komputerów, w których zastosowano tę samą kość AY-3-8192.
      Użytkowników pragnących wykorzystać AMSTRADA 6128 wyłącznie w charakterze komputera domowego mniej interesuje system CP/M Plus oraz dodatkowa pamięć RAM, ale nawet dla nich dużym plusem jest doskonała grafika i fakt, że w ramach jednej, przystępnej ceny otrzymują komputer, monitor i stację dysków. Tymczasem da większości komputerów domowych, choć tańszych, trzeba dokupywać pozastałe dwa elementy, a to podwaja koszty. Na rynku zachodnim można dostać wiele różnorakich gier dla AMSTRADA.
      Nabywający komputer 6129 otrzymuje także dwa dyski zawierające system CP/M Plus, pełną - 48K - wersję programu DR Logo oraz program GSX (Graphics System Extension), pozwalający na wykorzystywanie systemu CP/M w grafice.

 
(wg Your Computer, Chip i materiałów producenta)
RAFAŁ BRZESKI

Powiększenie
 


Moje zdjęcia

Powiększenie

Powiększenie

Powiększenie

      Pierwowzór Schneidera CPC6128. Bardzo zgrabny komputerek z wbudowaną stacją dysków 3" i bardzo rozbudowanym i szybkim interpreterem Basic-a.